بررسی تفاوت های بیمه تأمین اجتماعی با درمان تکمیلی 

یکی از سوالات رایج افراد این است که "بیمه تأمین اجتماعی با بیمه درمان تکمیلی چه تفاوت هایی دارد؟ در این مطلب قصد داریم به بررسی تفاوت های بیمه تامین اجتماعی با بیمه درمان تکمیلی بپردازیم. همان طور که از نام بیمه "درمان تکمیلی" برداشت می شود، این بیمه نامه تکمیل کننده خدمات ارائه شده از بیمه تأمین اجتماعی است که به همین دلیل از آن به عنوان بیمه درمان تکمیلی یاد می شود. در ادامه قصد داریم تفاوت های میان بیمه تأمین اجتماعی و  درمان تکمیلی را بررسی نماییم، با "با بیمه" همراه باشید.

 

تفاوت های بیمه تأمین اجتماعی با درمان تکمیلی

  1. استفاده از مزایای بیمه ها

در بیمه نامه تأمین اجتماعی تا زمانی که پرداخت حق بیمه به صورت مستمر انجام شده باشد امکان استفاده از مزایا وجود دارد. در بیمه تکمیلی استفاده از مزایا منوط به پرداخت حق بیمه است، ضمن اینکه حق بیمه تکمیلی با 9% مالیات ارزش افزوده محاسبه می شود. لازم است بدانید مطابق با قوانین کشور ایران، هر کارفرما موظف به پرداخت حق بیمه برای کارمندان خود است. بیمه ای که کارفرما حق بیمه آن را پرداخت می کند بیمه تأمین اجتماعی است. کارفرما باید حق بیمه کارمند را به سازمان تأمین اجتماعی پرداخت نماید.  

 

  1. پوشش بیمه نامه

در استفاده از بیمه تأمین اجتماعی کلیه خدمات ارائه شده برای کلیه بیمه شدگان یکسان است. در بیمه درمان تکمیلی تعهدات بر اساس توافق با شرکت بیمه کننده متفاوت و قابل تغییر است.

 

  1. تفاوت در ارتباط بین شرکت بیمه و مشتری

در بیمه تأمین اجتماعی قوانین میان بیمه گر و بیمه شدگان به شکل گروهی اجرا می شود. در حالی که در بیمه درمان تکمیلی میان شرکت بیمه و مشتری قرارداد بسته می شود.

 

  1. تفاوت اختیاری یا اجباری بودن بیمه

بیمه تأمین اجتماعی برای تمامی کارمندان کاملا اجباری است و باید بر اساس قانون کار تمامی افراد شاغل از آن استفاده نمایند. در مقایسه بیمه تأمین اجتماعی و بیمه درمان تکمیلی می توان گفت، بیمه درمان تکمیلی کاملا اختیاری است و هر فرد متناسب با نیاز های خود این بیمه نامه را تهیه نماید. همچنین  در بیمه تکمیلی امکان انتخاب پوشش های مورد نیاز نیز توسط شخص بیمه کننده وجود دارد.

 

  1. تفاوت در دوره انتظار

یکی دیگر از تفاوت های میان بیمه تکمیلی و بیمه تأمین اجتماعی دوره انتظار آن ها است. به عنوان مثال در بیمه تکمیلی، دوره انتظار برای جراحی ها و همچنین زایمان پیش بینی شده است. در حالی که در بیمه تأمین اجتماعی (اجباری) دوره انتظار وجود ندارد.

 

  1. نوع پرداخت هزینه ها

در بیمه تأمین اجتماعی هزینه هایی که برای پیشگیری (پیشگیری از خطراتی که ممکن است در هر لحظه خطرات و خساراتی ایجاد کند) وجود دارد نیز پرداخت می شود، در حالی که در  بیمه تکمیلی پرداخت هزینه ها تنها برای درمان بیماری پرداخت می شود.

 

خرید بیمه درمان تکمیلی

یکی از  سرویس های سایت بابیمه امکان خرید آنلاین بیمه درمان تکمیلی است. شما می توانید با استفاده از این سایت بیمه تکمیلی خود را به صورت آنلاین خریداری نمایید. بعد از تکمیل فرم امکان دسترسی به فایل بیمه نامه وجود دارد، علاوه بر این نسخه فیزیکی بیمه نامه در صورتی که ساکن خارج از استان باشید توسط پست در کوتاه ترین زمان ممکن به شما تحویل داده خواهد شد، در صورتی که ساکن داخل استان باشید به وسیله پیک به بیمه کننده تحویل داده می شود. یکی دیگر از خدماتی که با استفاده از سایت بابیمه در اختیار مشتریان گرامی قرار می گیرد، استعلام قیمت بیمه و امکان یادآوری تمدید یا پرداخت اقساط بیمه نامه است. شما می توانید از طریق صفحه خرید بیمه درمان تکمیلی همین حالا برای خرید بیمه نامه خود اقدام نمایید.