بیمه آتش سوزی چیست و چه مزایایی دارد؟

یکی از حوادث رایج در کشور ایران حوادث آتش سوزی است. به طور کلی در میان سایر کشورهای دنیا، ایران به جهت رخداد حوادث طبیعی در میان لیست ده کشور آسیب پذیر قرار گرفته است. حوادث آتش سوزی علاوه بر خسارات جانی، خسارات مالی بسیاری نیز ایجاد می کند. در این مقاله قصد داریم به یکی از پرتکرار ترین سوالات کاربران "بیمه آتش سوزی چیست و چه مزایایی دارد؟" پاسخ دهیم. در صورت بهره مندی از بیمه آتش سوزی خسارات مالی ناشی از حوادث آتش سوزی تا حد زیادی قابل جبران خواهد بود. زمانی که خرید بیمه آتش سوزی انجام می شود مواردی همانند ضررهای مالی و یا مادی که در حادثه آتش سوزی رخ دهد و به دنبال آن منجر به آسیب دیدگی اموال بیمه گذار گردد، نیز تحت پوشش شرکت بیمه گر قرار می گیرد. به منظور آشنایی بیشتر با پوشش های بیمه آتش سوزی و مزایای آن تا انتهای مطلب با "با بیمه" همراه باشید

 

در بیمه آتش سوزی چه خساراتی تحت پوشش قرار می گیرد؟

خسارات مالی ناشی از آتش سوزی، انفجار و صاعقه از جمله پوشش هایی است که در لیست پوشش های بیمه آتش سوزی قرار می گیرد. لازم است بدانید بیمه آتش سوزی تنها خسارات مالی را جبران می کند، خسارات بدنی و خسارات جانی که در طی آتش سوزی رخ می دهد تحت پوشش بیمه آتش سوزی قرار نمی گیرد. علاوه بر این ممکن است بر اثر سایر حوادث طبیعی مثل نوسانات برق، زلزله و طوفان نیز دچار خساراتی شوید، به همین منظور لازم است پوشش های مرتبط با موارد ذکر شده نیز به بیمه نامه آتش سوزی خود اضافه نمایید. در صورت اضافه شدن این پوشش ها کلیه خسارات وارده توسط شرکت بیمه گر قابل جبران خواهد بود. به عنوان مثال می توان گفت در صورت بروز حادثه ای مثل زلزله کلیه خساراتی مثل آتش سوزی و... که به دنبال آن ایجاد می شود نیز تحت پوشش بیمه آتش سوزی خواهد بود.

 

نگاهی بر پوشش های اضافه بیمه آتش سوزی

همان طور که می دانید بیمه آتش سوزی تنها خسارات ناشی از آتش سوزی را تحت پوشش قرار می دهد. در صورت نیاز  می توانید سایر پوشش ها را زیرمجموعه بیمه نامه آتش سوزی خود قرار دهید. این پوشش ها شامل:

 

شکست شیشه

در صورتی که شیشه های ساختمان شما بر اثر برخورد جسم و یا بر اثر حوادث گوناگون شکسته شود، مشتریان گرامی می توانند با خرید این پوشش خسارت خود را از شرکت بیمه گر دریافت نمایند.

 

ترکیدن لوله آب

یکی دیگر از مواردی که ممکن است رخ دهد خساراتی است که از ترکیدن تانکرها، لوله کشی و همچنین فاضلاب هایی که در محل مورد بیمه نصب شده، ناشی می شود. این پوشش نیز به درخواست مشتریان و پرداخت هزینه بیشتر قابل دریافت خواهد بود.

 

خسارات ناشی از آسیب برف و باران

 کلیه خساراتی که به دلیل نفوذ باران و برف به محل بیمه شده ایجاد می شود تحت پوشش شرکت بیمه گر خواهد بود. این خسارات تنها در صورتی قابل پرداخت است که آب از طریق ناودان ،آب راه ها و یا گرفتگی لوله به محل بیمه شده نفوذ کرده باشد.

 

زلزله و آتشفشان

تمامی خساراتی که تحت تاثیر مستقیم زمین لرزه ایجاد شده باشد تحت پوشش این بیمه نامه قرار می گیرد. همچنین آسیب های ناشی از فوران آتش فشان نیز زیرمجموعه این پوشش است.

ریزش سقف ناشی از سنگینی برف

کلیه خساراتی که بر اثر برف سنگین و در محل بیمه شده به وجود بیاید تحت این پوشش قرار می گیرد.

 

سرقت از طریق شکستن قفل و یا هرگونه مانع دیگر

در صورتی که بر اثر شکستن قفل و یا هر مانع دیگری به محل بیمه شده خساراتی وارد شود، کلیه خسارات وارده به بیمه گذار توسط شرکت بیمه گر قابل پرداخت است. از این پوشش به عنوان پوشش" سرقت با شکست حرز" یاد می شود. این عنوان، به معنی سرقت به وسیله از بین بردن یک مانع، قفل و یا شکستن آن است.

   

سیل و طغیان آب رودخانه و دریاها

خسارات ناشی از شکستن سد، طغیان رودخانه، سیل و خروج ناگهانی آب از مسیر، زیرمجموعه این پوشش قرار می گیرد.

 

طوفان و گردباد

کلیه خساراتی که بر اثر طوفان، گردباد و تندباد رخ دهد، با خرید این پوشش توسط شرکت بیمه گر قابل جبران است.

 

خسارت ناشی از آتش سوزی و انفجار در قبال همسایگان:

کلیه خسارات ناشی از آتش سوزی و انفجار که منجر به خساراتی برای همسایگان شود تحت پوشش این بیمه قرار می گیرد.

 

سقوط هواپیما، هلیکوپتر و قطعات آن ها

خسارات ناشی از سقوط هواپیما و هلیکوپتر و یا قطعات آن ها که در محل بیمه شده خسارت ایجاد کرده باشد نیز در این پوشش جای می گیرد. توجه داشته باشید در این مورد فاصله ساختمان بیمه شده از فرودگاه نیز در نظر گرفته می شود.

 

انفجار ظروف تحت فشار صنعتی

کلیه ظروف تحت فشار صنعتی که بر اثر حادثه دچار تخریب، ترکیدگی و یا تغییر فرم و شکل شده باشند نیز تحت این پوشش قرار می گیرند.

 

اسکان موقت

در صورتی که بر اثر خطرات اصلی محل بیمه شده دچار خساراتی باشد و امکان زندگی در آن وجود نداشته باشد، بیمه گر متعهد به پرداخت اجاره اسکان موقت برای بیمه گذار خواهد بود.

 

هزینه پاکسازی ضایعات

با استفاده از این پوشش در صورت بروز حادثه، هزینه پاکسازی و جمع آوری ضایعات به جا مانده از حوادثی که در بیمه نامه ذکر شده باشد بر عهده بیمه گر است. میزان قابل پرداخت توسط بیمه گذار تعیین شده و نهایت تا 20 درصد مجموع سرمایه خواهد بود.

 

ریزش، رانش و فروکش زمین

کلیه خساراتی که بر اثر رانش، ریزش و فروکش زمین رخ دهد زیر مجموعه این پوشش قرار می گیرد. عواملی همانند تاثیرات خاک، تغییر سطح آب های زیرزمینی، امواج جزر و مدی و همچنین ریزش متوالی باران دلایلی هستند که منجر به ریزش، رانش و فروکش زمین می شوند.

 

بررسی مزایای بیمه آتش سوزی

در این بخش به بررسی مزایای بیمه نامه آتش سوزی می پردازیم. به طور کلی استفاده از بیمه آتش سوزی به بیمه گر کمک می کند تمامی خسارات کلی و جزئی که بر اثر حوادث تحت پوشش به ساختمان بیمه شده وارد می شود قابل جایگزینی باشد. همچنین پرداخت هزینه برای اقداماتی که در راستای جلوگیری از بیشتر شدن خسارات صورت می گیرد .نیز بر عهده شرکت بیمه است

انتخاب بهترین بیمه آتش سوزی

یکی از مواردی که باید به هنگام خرید بیمه آتش سوزی به آن توجه داشته باشید انتخاب شرکت بیمه  است. انتخاب بهترین بیمه نامه آتش سوزی با توجه به نیاز ها و شرایط مکان مورد نظر متفاوت است. یکی از نکاتی که لازم است برای خرید بیمه نامه آتش سوزی به آن توجه کنید کامل بودن پوشش ها، کیفیت پرداخت خسارات و همچنین توانایی مالی شرکت بیمه کننده است، با توجه به این موارد توصیه می کنیم برای انتخاب شرکت بیمه کننده دقت نمایید.

 

قیمت بیمه زلزله و آتش سوزی

تعیین قیمت بیمه نامه آتش سوزی و زلزله به عوامل متعددی بستگی دارد که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم:

 

ارزش ساختمان

یکی از مواردی که در تعیین قیمت بیمه آتش سوزی اهمیت دارد ارزش ساختمان است. برای محاسبه ی ارزش ساختمان هزینه ی ساخت هر متر مربع از بنا را در متراژ کل ساختمان ضرب می کنند. توجه داشته باشید برای محاسبه ارزش ساختمان قیمت زمین و همچنین موقعیت تجاری آن بی تاثیر است. منظور از ارزش ساختمان تنها ارزش مصالح و خدمات به کار رفته برای ساخت بنا خواهد بود.

 

ارزش کلیه اموال و اثاثیه موجود در ساختمان

این مورد بر اساس ارزش اموال و اثاثیه موجود در ساختمان محاسبه می شود که این میزان بدون محاسبه ارزش جواهرات، پول نقد و طلا در نظر گرفته می شود.

 

خطرات اضافی

کلیه خطراتی که با پرداخت حق بیمه اضافه به بیمه نامه اضافه می شود در این پوشش قرار می گیرند. لازم است بدانید انتخاب هر یک از این پوشش ها و همچنین اضافه کردن آن به بیمه نامه نیازمند پرداخت هزینه بیشتر است.

 

انواع شرایط بیمه نامه آتش سوزی

بیمه نامه آتش سوزی انواع گوناگونی دارد که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم:

 

بیمه نامه آتش سوزی با سرمایه ثابت

کلیه خساراتی که تحت پوشش این بیمه نامه قرار می گیرد بر اساس سرمایه ای محاسبه و پرداخت می شود که در بیمه نامه ذکر شده است.

 

بیمه آتش سوزی با شرایط توافقی

در این بیمه نامه میان بیمه گر و بیمه گذار شرایط و میزان سرمایه بررسی شده و پس از توافق های لازم، در صورت بروز حادثه بر اساس توافق نامه پرداخت می گردد.

 

بیمه با شرایط اظهارنامه ای (شناور)

از آن جایی که سرمایه موجود در انبار ها قابل تغییر است، این پوشش عموما برای انبار ها مورد استفاده قرار می گیرد. به هنگام استفاده از این بیمه نامه پایان هر ماه موجودی انبار در طی یک اظهارنامه به بیمه گر اطلاع داده می شود. در نهایت، زمان بروز حادثه، اظهارنامه ملاک بررسی خواهد بود.

 

بیمه نامه فرست لاس (First Loss)

در طی این بیمه نامه خسارت به وجود آمده حتی اگر شدید باشد، امکان از بین رفتن تمام موارد بیمه نامه وجود ندارد. هنگامی که اموال بیمه شده در سطح جغرافیایی وگسترده ای مجزا باشد و یا ریسک برای اموال بیمه شده متفاوت باشد مثل ریسک متفاوت برای موجودی انبارهای عمومی، این بیمه نامه قابل استفاده است.

 

بیمه نامه با شرایط جایگزینی و بازسازی

این بیمه نامه برای مقابله با افزایش قیمت هایی که به دلیل نوسانات بازار و تورم به وجود می آید کاربردی است. با استفاده از این بیمه نامه، شرکت بیمه گر متعهد می شود کلیه خساراتی که بر اثر نوسانات بازار ایجاد شده است به نرخ روز جبران نماید. این تعهد تنها زمانی قابل اجرا است که بیمه گذار تمامی اموال خود را به ارزش واقعی بیمه کرده باشد.

 

انواع بیمه نامه آتش سوزی

در بیمه نامه آتش سوزی انواع مکان هایی که تحت پوشش قرار می گیرند به سه دسته تقسیم می شوند که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم.

 

بیمه نامه آتش سوزی منازل مسکونی

کلیه منازل مسکونی که فقط برای سکونت مورد استفاده قرار می گیرد، تحت پوشش بیمه نامه آتش سوزی منازل مسکونی است. این پوشش شامل ساختمان و وسایل آن می شود.

 

بیمه نامه آتش سوزی مراكز صنعتی

بیمه نامه آتش سوزی مراكز صنعتی تمامی کارخانجات نساجی، چرم، چوب، پوشاک، مقوا، چاپ و صحافی، آشامیدنی، شیمیایی، محصولات کانی غیرفلزی، فلزات اساسی، کاغذ، مقوا و صنایع متفرقه را در بر می گیرد. علاوه بر این، ساختمان، تأسیسات، ماشین آلات، مواد اولیه موجود و هر چیز دیگری که در مراکز یاد شده وجود داشته باشد را می توان در برابر خطرات آتش سوزی، صاعقه، انفجار و سایر خطرات ذکر شده تحت پوشش بیمه قرار داد.

 

بیمه آتش سوزی مراكز غیرصنعتی

تمامی مراکزی که در آن ها فعالیت های صنعتی انجام نمی شود در گروه مراکز غیر صنعتی قرار می گیرند. ساختمان های تجاری، اداری، خدماتی، رفاهی، آموزشی و انبارها در دسته مراکز غیرصنعتی قرار می گیرند. پوشش های این بیمه نامه شامل ارزش دکوراسیون، اثاثیه اداری، ساختمان، موجودی کالاها و ... است

 

بیمه نامه آتش سوزی  و زلزله برای خانه های اجاره ای

بیمه نامه آتش سوزی فقط برای خسارات وارده به ساختمان نیست بلکه کلیه اثاثیه و اموال موجود در ساختمان بیمه شده را در بر می گیرد. در صورتی که بیمه گر ساکن خانه ای اجاره باشد می تواند تنها اموال و اثاثیه خود را بیمه نماید، در این شرایط خسارات وارده به صورت کامل قابل پرداخت است. در صورتی که بیمه نامه برای شخصی در خانه ای اجاره ای صادر شود اموال و اثاثیه موجود در برابر خطراتی از قبیل آتش سوزی، سیل، زلزله و طوفان بیمه خواهد بود. در صورت استفاده از این بیمه نامه حق بیمه نهایی بر اساس ارزش اموال موجود در ساختمان محاسبه می شود، ارزش ملک در آن بی تاثیر است. در صورت نیاز، صاحب خانه نیز می تواند به منظور جبران خسارات احتمالی بنای ملک خود را بیمه کند.

 

خرید بیمه آتش سوزی آنلاین

برای خرید بیمه نامه آتش سوزی آنلاین شما می توانید از طریق صفحه خرید بیمه آتش سوزی، بیمه مورد نیاز خود را تهیه نمایید. شما می توانید با استفاده از سایت ما، پس از تکمیل فرم بیمه نامه، فایل بیمه نامه خود را دریافت کرده و بیمه نامه فیزیکی آتش سوزی را درب منزل تحویل بگیرید. ضمن اینکه با استفاده از سایت بابیمه، امکان استعلام قیمت بیمه آتش سوزی نیز برای شما وجود دارد. علاوه بر این، با خرید آنلاین بیمه می توانید به امکان یادآوری اقساط بیمه نامه نیز دسترسی داشته باشید. همچنین کلیه بیمه نامه های شخص ثالث، بیمه نامه آتش سوزی و زلزله، بیمه بدنه خودرو، بیمه عمر، بیمه درمان تکمیلی، بیمه مسافرتی، بیمه کرونا و انواع بیمه نامه های مسئولیت نیز از طریق سایت بابیمه قابل دریافت است.