بیمه تکمیلی چه مواردی را تحت پوشش قرار می دهد؟

تامین اجتماعی یکی از قدیمی ترین سازمان هایی است که در ایران فعالیت دارد.  این سازمان به منظور جبران هزینه های بیمه شدگان خدماتی را ارائه می کند که هزینه های درمانی و پرداخت مستمری به بیمه شدگان از جمله این هزینه ها هستند. همچنین پوشش های درمانی این سازمان نیز هزینه پاراکلینیکی، کلینیکی و بیمارستانی را در بر می گیرد. با توجه به افزایش هزینه های درمان به نظر می رسد امکان پرداخت تمام آن ها توسط تامین اجتماعی وجود نداشته باشد. در این حالت بیمه تکمیلی بخشی از هزینه ها را تا حد قابل توجهی جبران می کند. تا به اینجا به سوال " بیمه تکمیلی چه مواردی را تحت پوشش قرار می دهد؟" پاسخ دادیم، در ادامه قصد داریم تعهدات درمانی سازمان تامین اجتماعی و موارد تحت پوشش بیمه تکمیلی تامین اجتماعی را بررسی نماییم. برای آشنایی بیشتر با این موارد تا انتهای مطلب با "با بیمه" همراه باشید.

 

سازمان تامین اجتماعی چه مواردی را در تعهدات درمانی تحت پوشش قرار می دهد؟

به طور کلی بیمه تامین اجتماعی در دو نوع اختیاری و اجباری ارائه می شود. در حالت اختیاری افرادی که دارای مشاغل آزاد هستند در گروهی قرار می گیرند که بیمه تامین اجتماعی را به صورت اختیاری تهیه می کنند. در حالت اجباری این بیمه نامه توسط کارفرما برای کلیه کارکنان اجباری می باشد. در بیمه تامین اجتماعی تعهدات درمانی شامل پرداخت هزینه های خدمات توان بخشی، پاراکلینیکی و بیمارستانی است. همچنین ارائه هزینه وسایلی از قبیل دست و پای مصنوعی، سمعک و عینک طبی نیز تحت پوشش همین بیمه قرار می گیرد. هزینه این وسایل در صورتی به شخص بیمه شده قابل پرداخت است که تهیه آن ها به منظور تقویت حواس و یا جبران نقص جسمانی انجام شده باشد. لازم است بدانید هزینه این خدمات در صورتی توسط شرکت بیمه قابل پرداخت است که دفترچه تامین اجتماعی برای فرد صادر شده باشد.

 

در بیمه تکمیلی چه مواردی تحت پوشش قرار می گیرد؟

یکی از نکاتی که باید به هنگام تهیه بیمه تکمیلی به آن توجه کنید تفاوت در سقف خدمات دریافتی است. در بیمه تکمیلی علاوه بر تنوع خدمات سقف خدمات تحت پوشش نیز بیشتر است. در این قسمت انواع خدمات ارائه شده در بیمه تکمیلی مورد بررسی قرار می گیرد. با بررسی این موارد شما می توانید برای خرید دقیق تر بیمه نامه مورد نظر خود تصمیم گیری نمایید.

 

 • پرداخت هزینه عمل و جراحی هایی مرتبط با سرطان، شیمی درمانی، پیوند ریه، قلب، پیوند مغز و استخوان، گامانایف، پیوند کبد، مغز و اعصاب مرکزی و نخاع، پیوند کلیه
 • پرداخت هزینه های مربوط به تست و ورزش مثل بینایی سنجی، آنژیوگرافی چشم، شنوایی سنجی، تست آلرژی، نوار مغز، نوار مثانه، نوار عضله، نوار عصب، تست تنفس، تست ورزش
 • پرداخت هزینه های مرتبط با پاراکلینیکی مثل ماموگرافی، سونوگرافی، اندوسکوپی، ام آر آی، دانسیتومتری و انواع اسکن.
 • پرداخت هزینه های کلیه عمل های سرپایی مثل لیزر درمانی، ختنه، شکستگی، گچ گیری
 • پوشش هزینه‌های زایمان و جبران نازایی و ناباروری
 • پوشش خدمات آزمایشگاهی
 • پرداخت هزینه ویزیت و دارو
 • جبران هزینه عیوب انکساری چشم و پرداخت هزینه عینک و لنز تماس طبی
 • پرداخت هزینه آمبولانس و انتقال بیمار به مراکز درمانی
 • جبران هزینه‌های دندانپزشکی
 • هزینه همراه برای افراد زیر 7 سال و بالای 70 سال

 

توجه داشته باشید بیمه تکمیلی توسط شرکت های بیمه گوناگونی ارائه می شود و سقف تعهدات آن ها دقیقا همان میزانی است که در بیمه نامه همان شرکت ثبت شده است.

 

موارد تحت پوشش بیمه تکمیلی چگونه ارائه می ‌شود؟

موارد تحت پوشش بیمه تکمیلی تامین اجتماعی به دو شکل ارائه می شود که یکی از آن ها برای بازنشستگان و دیگری برای افراد شاغل است. کلیه خدمات ارائه شده به بازنشستگان بر اساس قرارداد منعقد شده است در حالی که افراد شاغل که تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی هستند امکان دریافت خدمات از شرکت های مختلف بیمه را نیز دارند.

 

بیمه تکمیلی بازنشستگان تامین اجتماعی با کدام شرکت است؟

به منظور ارائه خدمات درمانی بهتر برای بازنشستگان بعضی از سازمان ها با شرکت های بیمه قراردادی منعقد می کنند. لازم است افراد بیمه شده به منظور استفاده از خدمات از قرارداد سازمان خود با شرکت بیمه مطلع باشند. به عنوان مثال می توان گفت بیمه تکمیلی بازنشستگاه تامین اجتماعی با شرکت آتیه سازان حافظ است. در ادامه موارد تحت پوشش بیمه تکمیلی تامین اجتماعی برای بازنشستگان را بررسی خواهیم کرد.

 

موارد تحت پوشش بیمه تکمیلی تامین اجتماعی برای بازنشستگان

کلیه مواردی که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم تعهداتی هستند که برای بازنشستگان تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی ارائه می شوند:

خدمات پاراکلینیکی نوع (1):

شامل اسکن، انواع سی تی اسکن، انواع رادیولوژی، ماموگرافی و… تا سقف700.000 تومان.

خدمات پاراکلینیکی نوع (2):

شامل تست تنفس، بینایی‌ سنجی، شنوایی‌ سنجی، تست ورزش، بررسی عصب شناسی و… تا سقف 500.000 تومان.

بستری عمومی تا سقف 6.000.000 تومان

بستری فوق تخصصی شامل

جبران هزینه اعمال جراحی قلب، پیوند کبد و کلیه، شیمی‌درمانی، تالاسمی، هموفیلی، ام اس و… تا سقف 15.000.000 تومان.

پوشش خدمات آزمایشگاهی حداکثر تا سقف 400.000 تومان.

پرداخت هزینه اعمال مجاز سرپایی حداکثر تا مبلغ 500.000 تومان.

لیزیک سک چشم تا سقف 600.000 و لیزیک دو چشم حداکثر تا مبلغ 1.200.000 تومان.

پرداخت هزینه آمبولانس داخل شهری تا سقف 100.000 و آمبولانس بین شهری حداکثر تا 200.000 تومان.

 

ثبت ‌نام بیمه تکمیلی برای بازنشستگان

در صورتی که مستمری بگیران و بازنشستگان تامین اجتماعی قصد ثبت نام بیمه تکمیلی برای خود را داشته باشند لازم است به کانون بازنشستگان این سازمان مراجعه نمایند. مدارک لازم جهت ثبت نام در کانون بازنشستگان شامل شناسنامه، کارت ملی فرد و خانواده، آخرین فیش حقوقی و حکم بازنشستگی است. در صورتی که بازنشستگان قصد انصراف از پوشش های تکمیلی را داشته باشند در مدت 3 ماه از تاریخ شروع قرارداد زمان دارد که به کانون بازنشستگان مراجعه نماید و درخواست خود را برای انصراف از بیمه تکمیلی ارائه دهد.

 

خرید بیمه تکمیلی آنلاین

یکی از  سرویس های سایت بابیمه امکان خرید آنلاین بیمه تکمیلی است. شما می توانید با استفاده از این سایت بیمه تکمیلی خود را به صورت آنلاین خریداری نمایید. بعد از تکمیل فرم امکان دسترسی به فایل بیمه نامه وجود دارد، علاوه بر این نسخه فیزیکی بیمه نامه در صورتی که ساکن خارج از استان باشید توسط پست در کوتاه ترین زمان ممکن به شما تحویل داده خواهد شد. در صورتی که ساکن داخل استان باشید به وسیله پیک به بیمه کننده تحویل داده می شود. یکی دیگر از خدماتی که با استفاده از سایت بابیمه در اختیار مشتریان گرامی قرار می گیرد، استعلام قیمت بیمه و امکان یادآوری تمدید یا پرداخت اقساط بیمه نامه است. شما می توانید از طریق صفحه خرید بیمه درمان تکمیلی همین حالا برای خرید بیمه نامه خود اقدام نمایید.