بیمه های مسئولیت و اهمیت آن ها

در این مقاله قصد داریم بسیاری از موارد مهم در بیمه های مسئولیت و اهمیت آن ها را بررسی نماییم. با "بابیمه" همراه باشید. قوانین این بیمه نامه بر اساس قراردادی است که بین دو طرف منعقد می شود. بیمه مسئولیت در صورت تخطی هر یک از طرفین در خصوص قرارداد کاربرد خواهد داشت.

 

خسارات وارده در بیمه مسئولیت به چند دسته تقسیم بندی می شود؟

خسارات وارده در بیمه مسئولیت به دو دسته تقسیم می شود که یکی از آن ها تخطی است که همان ترک فعل می باشد، نوع دیگر آن نیز بی احتیاطی است. کلیه زیان های وارده در همین دو گروه تقسیم بندی می شود که این خسارات نیز در دو بخش جانی و مالی تقسیم بندی می شود.

 

چرا کلوز تأمین اجتماعی و کد کارگاهی اجباری است؟

این کلوز در دسته مسئولیت کارفرما بر کارکنان قرار می گیرد و به هیچ عنوان اجباری نیست. این مورد تنها بر اساس نیاز افراد قابل ارائه است. بر اساس کلوز، مطالبات تبصره 1 ماده 66 که ابلاغیه آن توسط بیمه مرکزی انجام شده، اگر فردی که در کارگاهی مشغول به کار است دچار حادثه شود از طریق قانون مجازات اسلامی، دیه لازم برای آن تعیین می شود. موضوع دیگر نیز حقوق پرداختی است که سازمان تأمین اجتماعی بر اساس قانون آن را پرداخت می نماید. در صورتی که شخصی در کارگاه دچار نقص عضو بشود و درصد آن مابین 10 تا 33 درصد باشد، دچار نقص عضو مقطوع شده است.

اگر این میزان بین 33 تا 66 درصد نقص عضو ، بیماری، از کار افتادگی جزئی باشد نیز  به عنوان کسی که به سازمان تأمین اجتماعی حق بیمه پرداخت می کند، می تواند از مزایای این بیمه نامه بهره مند شود. در صورتی که این درصد بالاتر از 66 درصد باشد این شخص دچار از کار افتادگی کامل شده است. در از کارافتادگی جزئی و کلی ممکن است بیماری لزوما به دلیل کار رخ نداده باشد، بیمه تأمین اجتماعی مطالبات را در صورت حیات، به خود شخص و در صورت فوت به خانواده او پرداخت خواهد کرد. تهیه این بیمه نامه از حیث کارفرما برای کارکنان اجباری بوده و فروش آن از حیث بیمه های بازرگانی کاملا اختیاری است.

 

آیا در بیمه مسئولیت، بیمه گذار می تواند اسم خود را هم در لیست بیمه  شدگان قرار دهد؟

در صورتی که بیمه گذار شخصی حقوقی، مثل مدیرعامل و یا هیئت مدیره باشد در گروه کارکنان همان سازمان قرار می گیرد و نیازی به اینکه آن ها را در لیستی مجزا قرار دهیم وجود ندارد. در صورتی که بیمه گذار شخصی حقیقی باشد مسئولیت خود را در برابر کسانی که برای او کار می کنند بیمه کرده است و برای خود، لازم است از بیمه نامه حوادث انفرادی استفاده نماید.

 

آیا صدور بیمه های مسئولیت ساختمانی برای ساختمان هایی که خلاف ساخته شده اند و جواز ساخت ندارند امکان پذیر است؟

تکمیل فرم بیمه مسئولیت ساختمانی بر عهده کارفرما می باشد و لازم است اطلاعاتی از قبیل مکان ساخت پروژه و ... را وارد نماید، برای تکمیل این فرم و تهیه بیمه مسئولیت نیازی به ارائه پروانه ساخت نیست. در مواردی این چنینی و همچنین در خصوص ساختمان هایی که خارج از بافت هستند نیز برای صدور بیمه مسئولیت ساختمانی مانعی وجود ندارد. قانون گذار برای این بیمه نامه تاکیدی بر بهره مندی از مجوز ساخت و ... نداشته است که به همین دلیل ارائه مجوز و پروانه ساخت برای دریافت این بیمه نامه ضروری نخواهد بود. البته ممکن است بعضی از شرکت های بیمه گر برای ارائه بیمه نامه مسئولیت، وجود پروانه ساخت و مجوز را لازم بدانند، اما به جهت قانونی عدم بهره مندی از این مدارک برای دریافت بیمه نامه محدودیتی ایجاد نمی کند.

 

منظور از مجری ذی صلاح چیست؟

مجری ذی صلاح بر اساس ماده 33 قانون نظام مهندسی، مهندسین مجری هستند و لزوما دارای پروانه می باشند و کار آن ها صرفا اجرای پروژه ساختمان سازی است. این کلوز در گروه یازده کلوزی قرار می گیرد که بیمه مرکزی آن ها را به شرکت های بیمه ابلاغ کرده است. در این پوشش مسئولیت مجری ذی صلاح ساختمانی در قبال کارکنان تحت پوشش قرار می گیرد. در صورت بروز حادثه و تشخیص مراجع قانونی و ارزیابی کارشناسان، مجری ذی صلاح در بروز حادثه نقش داشته باشد، با توجه به این کلوز می توان سهم قصور او را پرداخت کرد. اما برای مهندسین ناظر، مجری طرح و مشاوران کلوزی وجود ندارد. برای این افراد لازم است مسئولیت بیمه ای به صورت پوششی مجزا خریداری شود.

 

کلوز هیئت کارشناسی (کلوز سرمایه ای)

بسیاری از بیمه گذاران ممکن است برای دفاع از حقوق خود در مراجع دادگستری و قضائی عدم قصور خود را اعلام نمایند، هزینه های دادرسی نیز تنها یکی از هزینه هایی است که در طی این فرآیند وجود دارد. پرداخت همین هزینه های کارشناسی یکی از کلوز هایی است که به تازگی اضافه شده است. با توجه به اینکه هنوز زیرساخت فناوری آن آماده نشده است، در حال حاضر این خسارات از منابع دیگری تأمین می شود.

 

خرید بیمه مسئولیت آنلاین از با بیمه

یکی از خدمات ارائه شده توسط سایت با بیمه امکان خرید آنلاین بیمه مسئولیت است. شما مشتریان گرامی می توانید با خرید آنلاین بیمه مسئولیت در وقت خود صرفه جویی کرده و بیمه نامه خود را درب منزل دریافت نمایید. توجه داشته باشید هر شخص به محض خرید بیمه نامه مسئولیت می تواند به نسخه الکترونیکی خود (فایل بیمه نامه) دسترسی داشته باشد. علاوه بر این، نسخه فیزیکی بیمه نامه نیز در صورتی که ساکن داخل استان باشید به وسیله پیک و در صورتی که ساکن خارج از استان باشید توسط پست در کوتاه ترین زمان ممکن به شما تحویل داده خواهد شد. یکی از مزایای خرید آنلاین با بیمه امکان استعلام قیمت و همچنین امکان یادآوری تمدید بیمه نامه مسئولیت و یا اقساط آن است. علاوه بر بیمه مسئولیت آنلاین شما می توانید سایر بیمه های مورد نظر خود را نیز در با بیمه پیدا کنید و در صورت نیاز برای خرید آن اقدام نمایید.