مبلغ دیه در سال 1400 چقدر است؟ محاسبه نرخ دیه چگونه انجام می شود؟

شورای عالی قضائی در ابتدای هر سال نرخ دیه را مشخص می کند. مبلغ دیه در سال جدید 45% افزایش داشته است. همان طور که می دانید این نرخ همانند همیشه در ماه های حرام با ماه های عادی تفاوت دارد. در سال 1400 نرخ دیه در ماه های عادی 480 میلیون تومان و در ماه های حرام معادل 640 میلیون تومان است. در مقایسه با سال گذشته مبلغ دیه 150 میلیون تومان افزایش داشته است که این میزان در ماه های حرام 200 میلیون تومان می باشد. منظور از ماه های حرام چهار ماه قمری ذی القعده، ذی الحجه، محرم و رجب است. در ادامه به بررسی تفاوت نرخ دیه برای زن و مرد می پردازیم. همچنین نحوه محاسبه نرخ دیه و تاثیر آن بر بیمه شخص ثالث را بررسی خواهیم کرد. به منظور آشنایی با این موارد تا انتهای این مطلب با "با بیمه" همراه باشید.

 

در سال 1400 نرخ دیه برای زن و مرد به چه شکل محاسبه می شود؟

در صورتی که زن یا مرد در طی تصادفات رانندگی دچار آسیب شود دیه آن ها با یکدیگر برابر خواهد بود. بر اساس تبصره 2 ماده 4 قانون بیمه شخص ثالث در تصادفات رانندگی خسارت وارده به زن و مرد دیه برابر دارد. توجه داشته باشید این قانون فقط برای بیمه شخص ثالث است. در سایر موارد همانند قتل و ... دیه زن نصف دیه مرد محاسبه خواهد شد.

 

دیه هر عضو بدن چقدر است و درصد آن چگونه محاسبه می شود؟

عموما درصد دیه توسط دادگاه و متناسب با میزان جراحت و نقص عضو محاسبه می شود. این درصد بر طبق نرخ دیه که در همان سال اعلام شده محاسبه می شود. به عنوان مثال دیه شکستن بینی 10% از دیه کل است، در سال 1400 اگر کسی بر اثر حادثه دچار شکستگی بینی بشود 10% از مبلغ دیه در سال 1400 معادل 48 میلیون تومان به او تعلق می گیرد. در ادامه با توجه به نرخ دیه سال 1400 دیه اعضای بدن را محاسبه می کنیم.

افزایش نرخ دیه چه تاثیری بر بیمه شخص ثالث دارد؟

در صورتی که بیمه نامه خود را در سال گذشته تهیه کرده باشید، نرخ دیه در آن بر اساس نرخ روز پرداخت می شود و نیازی به خرید جداگانه پوشش دیه نیست. در بیمه شخص ثالث سقف پوشش مالی ۲/۵ درصد نرخ دیه در ماه‌های حرام است. لازم است بدانید بر اساس افزایش نرخ دیه در سال 1400 حداقل تعهد مالی بیمه شخص ثالث 16 میلیون تومان است. با بالا رفتن این مبلغ، سقف دیه خودروهای غیر متعارف در سال ۱۴۰۰ مبلغ ۳۲۰ میلیون تومان تعیین شد. تمامی ماشین هایی که قیمتشان از مبلغ نصف دیه در ماه حرام بیشتر باشد در گروه خودرو های غیرمتعارف قرار می گیرند. در سال 1400 دیه ماه حرام 640 میلیون تومان تعیین شده و که بر این اساس خودروهایی که مبلغ آن ها بالای 320 میلیون تومان باشد خودرو غیرمتعارف محسوب می شوند.

 

تاثیر افزایش دیه بر دیگر بیمه‌ها

همان طور که می دانید بر اساس افزایشی که در نرخ دیه 1400 صورت گرفته است، کلیه افرادی که سال 1400 بیمه نامه تهیه می کنند، با نرخ تعیین شده برای دیه همین سال بیمه شده اند. توجه داشته باشید این مورد تنها برای بیمه های شخص ثالث می باشد و در صورت خرید سایر بیمه ها مثلا بیمه های مسئولیت لازم است الحاقیه افزایش دیه به شکل جداگانه خریداری شود. در صورتی که کسی بیمه مسئولیت کارفرما را خریداری کند و در زمان تعیین پوشش، افزایش نرخ دیه سال جدید را انتخاب نماید، در این صورت صدور الحاقیه لازم نیست.

 

خرید آنلاین بیمه شخص ثالث

با توجه به پیشرفت روزافزون تکنولوژی و دسترسی به اینترنت خرید بیمه شخص ثالث نیز از طریق سایت امکان پذیر شده است. در صورت نیاز به خرید بیمه نامه شخص ثالث شما می توانید با مراجعه به صفحه بیمه شخص ثالث، در سایت با بیمه، این بیمه نامه را خریداری نمایید. به منظور رفاه بیشتر مشتریان گرامی فرآیند خرید بسیار ساده طراحی شده است. در طی این فرآیند لازم است ابتدا فرم خرید بیمه شخص ثالث و سپس بارگذاری تصاویر مدارک شما در سایت انجام شود. با اتمام این فرآیند فایل بیمه نامه شخص ثالث در همان لحظه قابل دریافت خواهد بود. همچنین در صورتی که ساکن داخل استان باشید به وسیله پیک و اگر ساکن خارج از استان باشید توسط پست در کوتاه ترین زمان ممکن به شما تحویل داده خواهد شد. استفاده از خدمات آنلاین بابیمه به شما کمک می کند که با خریدی مطمئن در وقت خود صرفه جویی نمایید.